Aktualności

Projekt "Pole Sztuki" odc. 1

  • Opublikowano: środa, 13 styczeń 2021 09:26
W pierwszym odcinku Piotr Piasta zaprasza uczestników do świata filmu. Często nie zdajemy sobie sprawy, że obecnie film można stworzyć za pomocą narzędzi dostępnych dla każdego. Posłuchajcie wskazówek, których udziela artysta jak wykorzystać je w sposób kreatywny i ciekawy. Dowiecie się jak wybór bohatera, tematu filmu, rozwiązania techniczne na jakie się zdecydujecie wpłyną na wasza pracę oraz rezultaty. Tło tej filmowej opowieści stanowi oroński park rzeźby - ciekawy kontekst dla filmowych wyzwań.
Film obejrzycie tutaj – https://youtu.be/VtENAU4mbaM

Projekt "Pole Sztuki" odc. 2

  • Opublikowano: środa, 13 styczeń 2021 09:24
W drugim odcinku z cyklu Pole sztuki zapraszamy uczestników do zapoznania się z początkami fotografii.
Camera obscura - dwa tajemnicze słowa oznaczają po łacinie "ciemną komnatę". Taką nazwę nosi pierwowzór aparatu fotograficznego, zrobiony z prostych i dostępnych od ręki materiałów. W naszym filmie Weronika Elertowska wyjaśnia jak samemu wykonać taki aparat otworkowy i jak wykorzystać ten eksperyment do tworzenia ciekawych fotografii.
Film obejrzycie tutaj – https://youtu.be/cRmzCM2JLdk

Projekt "Pole Sztuki" odc. 5

  • Opublikowano: środa, 13 styczeń 2021 08:48
Kolejny prezentowany przez nas odcinek z cyklu "Pole sztuki" to zapis ze spotkania, w czasie którego Weronika Elertowska zachęca do fotograficznych eksperymentów. Pokazuje jak zrobić odbitkę wykorzystując światłoczułość roślin. Sięgamy tym samym do początków sztuki fotografii i pierwszych ilustrowanych fotograficznie botanicznych ksiąg. O tej porze roku, w czasie spacerów po parkach i lasach znajdziemy wiele inspiracji do tworzenia własnych kompozycji z liści i traw. O tym jak skorzystać z ostatnich słonecznych dni jesieni i stworzyć obraz w technice anthotypii opowiada artystka.
Film obejrzycie tutaj – https://youtu.be/h0HgsZprjVA
Jest to cykl spotkań warsztatowych z artystami w nietypowej formie. Sztuka filmu staje się tu pośrednikiem między uczestnikami projektu a prowadzącymi.

Projekt "Pole Sztuki" odc. 4

  • Opublikowano: środa, 13 styczeń 2021 08:50
Kolejne warsztaty w orońskim parku odbyły się pod znakiem animacji poklatkowej. Ta intrygująca technika pozwala na przekroczenie rzeczywistości i nadanie animowanym obiektom nowych właściwości. W otoczeniu rzeźb Piotr Piasta uczy jak stworzyć własną animację. Na filmie kamienie zaczynają się poruszać lekko jak piórko na wietrze, a aktorzy przechodzą przez ściany oranżerii. Artysta pokazuje na czym polega nagrywanie poklatkowe i z jakich narzędzi warto skorzystać. To inspirujący film o tym jak zrobić ciekawą pracę przy użyciu minimalistycznych środków.
Film obejrzycie tutaj – https://youtu.be/DHIZ4GNQvsM

Projekt "Pole Sztuki" odc. 3

  • Opublikowano: środa, 13 styczeń 2021 08:41
Projekt „Pole sztuki” został zrealizowany przez Dział Edukacji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w ramach programu Kultura Dostępna i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jest to cykl spotkań warsztatowych z artystami w nietypowej formie. Sztuka filmu staje się tu pośrednikiem między uczestnikami projektu a prowadzącymi. Artyści występujący w filmach przedstawiają typowe dla swojej pracy techniki plastyczne – od starej fotografii i grafiki, poprzez film, aż po tzw. sztukę zaangażowaną i „rzeźbę społeczną”.
Trzecia odsłona cyklu Pole Sztuki to spotkanie warsztatowe z artystką zajmującą się szeroko pojętą grafiką warsztatową. Katarzyna Pietrzak zaprezentuje Wam jak tworzyć szablony. Krótki film, do którego link znajduje się na końcu posta, ma Was zainspirować i rozwijać Waszą kreatywność przy użyciu prostych materiałów. Od Was będzie zależeć jaką treścią wypełnicie swoje dzieła. W ruch niech pójdą farby i spraye - nie bez przyczyny kojarzone ze sztuką street-artu. Zabawa barwnymi plamami to także sposób na odkrywanie zależności między kolorami. Życzę przyjemnej i owocnej pracy! Konsultacje i pytania - p. Kasia.

Podkategorie